Operator suwnicy – Jak nim zostać i ile można zarobić?

Operator suwnicy jest obecnie jednym z intensywniej poszukiwanych specjalistów przez polskich oraz zagranicznych pracodawców działających w branży budowlanej i przemysłowej. Operatorzy suwnic mogą liczyć na atrakcyjne zarobki, a zostać nim może każdy, bez względu na doświadczenie czy wykształcenie.

Operator suwnicy to dobrze opłacalny fachowiec

Brak wykwalifikowanych specjalistów na rynku pracy powoduje, że przedsiębiorstwa działające w sektorze przemysłowym, budowlanym czy transportowym intensywnie poszukują operatorów suwnic oraz innych maszyn budowlanych. Pracodawcy chcą przyciągnąć pracowników atrakcyjnymi zarobkami, pakietami benefitów pozapłacowych oraz wygodnymi i elastycznymi warunkami pracy.

Operator suwnicy w Polsce może liczyć na zarobki wahające się w granicach od 2500 do nawet powyżej 4000 zł brutto. Średnie zarobki na tym stanowisku oscylują w granicach ok. 3100 zł brutto. Wysokość miesięcznej pensji uzależniona jest od doświadczenia operatora, regionu oraz specyfiki firmy. Najwięcej pracy oraz najlepsze zarobki mogą zapewnić firmy działające w największych polskich aglomeracjach. Poza wysoką pensją pracodawcy oferują swoim podwładnym m.in. pakiet prywatnego ubezpieczenia, telefon służbowy oraz liczne dodatki.

Poza granicami naszego kraju operatorzy suwnic również bez większych problemów znajdą dobrze płatną i stabilną pracę. W Europie Zachodniej oraz w Wielkiej Brytanii operatorzy mogą liczyć na stawkę godzinową powyżej 70 zł netto. Nierzadko firmy oferują także pakiety relokacyjne i liczne premie oraz pozapłacowe dodatki.

Jak zostać operatorem suwnicy?

To bardzo proste. Wystarczy zapisać się na kurs operatorski. Zwykle szkolenie trwa kilka tygodni, a jego koszt zwraca się już po pierwszej pełnej pensji. Co więcej, koszt szkolenia może być rozłożony na raty oraz dofinansowany ze środków publicznych. Kursy przeprowadzane są w trybie dziennym, zaocznym, wieczorowym, weekendowym lub przyśpieszonym – zależnie od preferencji grupy kursantów.

Samo szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej. W trakcie części teoretycznej przyszły operator suwnicy poznaje aktualne przepisy BHP i DT, budowę i zasadę działania suwnic, obowiązki operatorskie oraz sposoby na bezpieczną eksploatację dźwignic. W trakcie części praktycznej kursanci uczą się wydajnego i bezpiecznego obsługiwania suwnic.

Kurs wieńczony jest państwowym egzaminem operatorskim, który składany jest przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Zaliczenie egzaminu skutkuje uzyskaniem uprawnień operatorskich.

Możesz również polubić…