Kanadyjski system budowy domu

Domy budowane w systemie kanadyjskim stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Dzięki szybkiemu czasowi budowy są one atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego systemu budowlanego.

Technologia budowy „kanadyjki”

Typowy dom kanadyjka jest o wiele prostszy i szybszy w budowie od tradycyjnego domu murowanego. Jego podstawową konstrukcją jest szkielet drewniany. Obecnie na polskim rynku istnieje wiele wykonawców specjalizujących się w budowie domów kanadyjskich. Przed postawieniem szkieletu jedną z najważniejszych rzeczy jest przygotowanie odpowiedniego fundamentu. Od jego rodzaju zależy ułożenie podłogi. Dom kanadyjka może zostać postawiony na płycie fundamentowej lub ścianach fundamentowych. Następnie stawiane są drewniane słupki, które koniecznie musza zostać ustawione z jednakowym rozstawem. Strop wykonywany jest z drewnianych belek. Należy zadbać o odpowiednią izolację stropu, gdyż spełnia to kluczową rolę dla późniejszej akustyki budynku.

Ocieplenie „kanadyjki”

Po postawieniu szkieletu, przerwy między drewnianymi słupkami należy wypełnić ociepleniem. W przeciwieństwie do tradycyjnych domów budowlanych, dom kanadyjka charakteryzuje się tym, że do jego ocieplenia raczej nie używa się styropianu. Zamiast niego często wykorzystywana jest wełna mineralna lub jeden z rodzajów ocieplenia natryskowego.

Wykończenie „kanadyjki”

Istotną sprawą jest, aby dom kanadyjka został wykończony w jednocześnie w użytkowym i estetycznym stylu. Niezbędne jest zastosowanie specjalnej folii, której zadaniem jest utrzymanie właściwych parametrów izolacyjno-energetycznych. Od wewnątrz zazwyczaj stosuje się folię paroizolacyjną, a od zewnątrz wiatroizolacyjną. Na ocieploną już konstrukcję, w zależności od upodobań, wewnątrz można ułożyć boazerię, płyty kartonowo-gipsowe czy kartonowe-włóknowe. Natomiast z zewnątrz dom może zostać wykończony płytkami klinkierowymi, sidingiem lub tynkiem dekoracyjnym ułożonym na dodatkowej warstwie ocieplenia. Warto przyłożyć się do wykończenia budynku, gdyż od tego w dużej mierze zależał będzie klimat domu.

Możesz również polubić…